Ztráta (odcizení, poškození) dokladů – duplikáty

Ztráta technického průkazu

Ztráta nebo odcizení dokladu k vozidlu je jistě nepříjemná věc, se zajištěním duplikátu dokladů na registru vozidel by jste se však neměli otálet, aby někdo doklad nezneužil. Hlavně v případě, že nemáte v úmyslu ztrátu hlásit Policii ČR. Pokud jste ztratili malý technický průkaz ORV policejní hlídka nikdy nespí 🙂 .

Od 1.3. 2023 se bohužel poplatek za ztrátu malého technického průkazu zvyšuje na 500 Kč. Důvodem je, že původní správní poplatek nepokryl náklady na vydání nového průkazu a v případě osvědčení o registraci docházelo ke zneužívání ztráty. Výše správního poplatku se snižuje na 100 Kč, pouze pokud Vám byl doklad odcizen a máte protokol od policie ČR.

Ztráta velkého technického průkazu

Od 1.1 2024 se již velký technický průkaz nevydává a je nahrazen pouze jedním dokladem – malým technickým průkazem (osvědčením o registraci). Celý popis vozidla si vyhledáte pouze elektronicky. Více informací ohledně technických průkazů najdete zde (odkaz).


Nemůžete si sami zařídit duplikát dokladu k vozidlu? Vše za Vás na registru vozidel zařídíme.


Ztráta obou technických dokladů

Pokud ztratíte oba doklady velký i malý technický průkaz, je dobré mít fotokopii průkazu pro vypsání žádosti o vydání nového dokladu k vozidlu nebo znát registrační značku a VIN vozidla. Vystavením duplikátu technického průkazu se původní doklad stává neplatným.

Pokud ztrátu dokladu nahlásíte Policii ČR jako odcizení, vždy je třeba při žádosti o nové registrační značky předložit protokol od policie. I v případě odcizení se platí správní poplatek 100 ,-Kč

Formuláře

Vypisuje se ” Žádost o vydání nového technického průkazu silničního vozidla a nového osvědčení o registraci  silničního vozidla “.


Ztráta malého technického průkazu (ORV)

Potřebné doklady:

  • Originál velkého technického průkazu
  • Pokud jste nahlásili odcizení dokladu –  protokol od policie (originál, Vám bude vrácen – správní poplatek jen 100,- Kč)
  • Správní poplatek  500,- Kč
  • Podepsaná plná moc – není třeba ověřená ( ke stažení ) *

*Plná moc není třeba, pokud se vlastník nebo provozovatel dostaví osobně.

Plná moc ke stažení na zastoupení na registru vozidel.

Témata článku: Ztráta TP, ztráta ORV, ztráta velkého technického průkazu, ztráta malého technického průkazu

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.