Vývoz vozidla do zahraničí

Vývoz vozidla do zahraničí na registru vozidel vždy doporučujeme zažádat s dobou platnosti na 3 měsíce. Zjistěte přesnou adresu, osobní údaje osoby na koho se vozidlo vyváží, v případě firmy přesný název firmy, sídlo firmy, IČO (ideálně výpis). V obou případech nejsou třeba žádné doklady ani plné moci od nového vlastníka. Jakmile se vozidlo papírově vyveze nelze již provádět změny osoby / firmy na koho se vozidlo vyváží.

Zajistíme vývoz vozidla do zahraničí

Nemůžete si sami zařídit vývoz vozidla do zahraničí? Vše za Vás na registru vozidel zařídíme.

Pokud chcete vyvést do zahraničí vozidlo, které je dočasně uloženo do depozitu, je třeba nejprve provést ukončení vyřazení vozidla ( vozidlo musí mít platnou technickou prohlídku ), následně lze zažádat o vývoz vozidla do zahraničí.

Pokud vozidlo pojede do zahraničí po vlastní ose je třeba platné povinné ručení a platná technická prohlídka.

Formuláře

Na registru vozidel se vypisuje formulář “Žádost o vydání tabulky s registrační značkou na vývoz“. Po provedení zápisu dostanete plechové registrační značky na vývoz a do velkého technického průkazu se provede zápis, že vozidlo bylo vyvezeno s adresou nového majitele. Dostanete nový malý technický průkaz ( osvědčení o registraci ) již s údaji nového majitele a omezenou dobou platnosti.

Pokud víte, že vozidlo půjde na vývoz doporučujeme Vám jako prodejci, aby jste si zařídili vývoz na nového majitele na registru vozidel sami. Ne zřídka se stává, že si nový majitel – cizinec od Vás vezme doklady a vozidlo, ale už ho dále v České republice neodhlásí. Vám sice zůstane kupní smlouva, ale bez evidenční prohlídky již nemáte možnost vozidlo na nového majitele převést. Jediné řešení je pak nechat si vystavit nové doklady a značky a vše uložit do depozitu, aby jste nemuseli platit povinné ručení. Po roce uložení vozidla v depozitu by jste však měli nahlásit kde se vozidlo nachází, takže to také není trvalé řešení.

Vývoz vozidla do zahraničí – potřebné doklady:

  • Originál velkého technického průkazu
  • Originál malého technického průkazu
  • Registrační značky
  • Evidenční nebo technická kontrola ne starší 1 rok
  • Podepsaná plná moc – není třeba ověřená ( ke stažení ) *
  • Kompletní údaje na koho se bude vozidlo vyvážet (Jméno, Přímení, adresa a RČ nebo název firmy, sídlo a IČ)
  • Na úřadě zaplatíte správní poplatek 450,- (automobil), 250,- Kč (motorka, vozík)

*Plná moc není třeba, pokud se stávající vlastník nebo nový vlastník dostaví osobně.

Plná moc ke stažení na zastoupení na registru vozidel.

Vývoz nového nikdy nepřihlášeného vozidla

Zcela nové vozidlo zakoupené u prodejce v ČR tzv. neevidovaný vývoz, lze rovnou vyvést do zahraničí na základě určitých podmínek. Vývoz nového vozidla lze udělat pouze v místě sídla prodejce – faktura musí obsahovat sídlo (adresu) podnikání prodejce a adresu a údaje kupujícího. Pro vývoz je třeba vozidlo pojistit. Od 1. března 2023 je třeba při neevidovaném vývozu zajistit evidenční prohlídku na stanici technické kontroly STK.

Po přihlášení obdržíte vývozní značky, malý technický průkaz (modrý), do velkého technického průkazu se zapisuje jako první vlastník rovnou cizinec (cizí firma).

  • Čistopis velkého technického průkazu nebo COC list
  • Faktura od českého prodejce
  • Platná zelená karta
  • Evidenční kontrola
  • Podepsaná plná moc od cizince na kterého se vozidlo vyváží – není třeba ověřená ( ke stažení ) *
  • Kompletní údaje na koho se bude vozidlo vyvážet (Jméno, Přímení, adresa a RČ nebo název firmy, sídlo a IČ)
  • Na úřadě zaplatíte správní poplatek 400,- (automobil), 200,- Kč (motorka, vozík)

*Plná moc není třeba, pokud se nový vlastník dostaví osobně.

Odhlášení vozidla dle směrnice 1999/37/ES

Přihlásili jste vozidlo v zahraničí v rámci Evropské unie aniž by jste vozidlo odhlásili v ČR?

V rámci Evropské unie byste měli vozidlo zaregistrovat v té zemi kde se provozovatel vozidla zdržuje déle než půl roku (185 dní). Pokud tedy jste v zemi jako turista žádná povinnost nevzniká, ale pokud se chcete v jiné zemi dlouhodobě zdržovat je třeba vozidlo přeregistrovat z České republiky. Pokud tedy dlouhodobě přebýváte v zahraničí není třeba jezdit s vozidlem do ČR a vozidlo oficiálně vyvést. Vozidlo můžete rovnou zaregistrovat v dané zemi na základě českých dokladů ( pozor každý členský stát EU má pravidla nastaveny jinak – raději si vše dopředu zjistěte na úřadě dané země ).

Po přihlášení vozidla v jiné zemi nastupuje směrnice 1999/37/ES podle které by si měly jednotlivé státy EU údaje o přihlášených vozidlech sdělovat. Skutečnost je taková výměna údajů často trvá několik měsíců v některých případech ani k ohlášení nedojde. Může se pak stát, že pojišťovna po Vás bude chtít doplatit pojistné. Pro Vaši jistotu doporučujeme vozidlo v ČR odhlásit dle směrnice 1999/37/ES.

Pro odhlášení v ČR Vám bude stačit kopie českého velkého technického průkazu a kopie nového technického průkazu z členské země EU. Důležité je aby bylo na novém dokladu vidět, kdy bylo vozidlo v členské zemi EU přihlášeno. Pozor některé úřady odhlášení nedělají, pokud budete mít s odhlášením problém, můžete se na nás obrátit, rádi Vám odhlášení dle směrnice 1999/37/ES zařídíme – placená služba ( Tel: 735549582 nebo e:mail: info@spzsluzby.cz )

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.