Převod ojetého vozidla

Převod vozidla. Od roku 2015 tzv. polopřevod, který znamenal odhlášení vozidla a následné přihlášení na nového majitele, již není možný. Rovnou se provádí pouze převod vozidla na nového majitele a to nejen v místě bydliště (sídla), ale na kterémkoliv úřadu s rozšířenou působností v ČR. Převod vozu by jste měli dle zákona uskutečnit do 10 dnů.

Při prodeji vozidla doporučujeme prodávajícímu pokud spolu s kupujícím nepůjdete na úřad vzít si od něj ověřenou plnou moc a celý převod si sám ohlídat. Řada prodávajících své doklady předá kupujícímu a pak se diví, že nedošlo k převodu vozidla. Nejhorší situace je když kupující je cizinec a s vozidlem odjede z republiky nebo prodej vozu na náhradní díly. Vozidlo bez evidenční kontroly nepřevedete a Vám zůstane povinnost hradit povinné ručení.


Zajistíme převod vozidla

Nechcete stát frontu na úřadě? Vše za Vás na registru vozidel zařídíme.


Evidenční kontrola

Před návštěvou dopravního inspektorátu je třeba zajistit evidenční prohlídku na stanici technické kontroly. Evidenční kontrola v podstatě znamená kontrola VIN vozidla podle technického průkazu a další jiné parametry. Pokud jste právě byli na technické prohlídce vozidla, místo evidenční prohlídky můžete předložit protokol o technické prohlídce. U obou dokladů však platí, že nesmí být starší než 1 rok.

EKO poplatek

U starších vozidel se starou emisní normou ( EURO 0,1,2,3 ) může převod zahrnovat tzv. EKO poplatek (Poplatek na podporu sběru, zpracování, využití a odstranění vybraného autovraku). Ekodaň se platí u každého automobilu pouze jednou. Pokud vozidlo nesplňuje emisní normu (většinou se to týká vozidel vyrobených do roku 2000), je povinností nového majitele na registru vozidel EKO poplatek zaplatit. Od poplatku jsou osvobozeny pouze osoby ZTP. Poplatek se pohybuje v rozmezí 3 – 10 tisíc. Na příslušném registru vozidel se provede zápis o zaplacení EKO poplatku do technického průkazu. EKO poplatek také nehradí přímý dědic, při následném prodeji, ale již nový kupující poplatek plně hradí.

Zápis provozovatele vozidla

Pokud máte vozidlo na leasing, zapisuje se leasingová společnost jako vlastník. U vozidel na úvěr se úvěrová společnost nezapisuje, pokud není ve smlouvě stanoveno jinak.

Formuláře přepis vozidla

Pro přepis vozidla se na úřadě vypisuje formulář “Žádost o zápis změny vlastníka nebo provozovatele silničního vozidla”. Po provedení přepisu vozidla doporučujeme původnímu majiteli, aby si ofotil velký technický průkaz se záznamem nového majitele pro odhlášení pojistky. Okopírovaný průkaz zaneste nebo pošlete na pojišťovnu.

Výměna registračních značek SPZ

Na vozidle při převodu zůstávají původní značky. Pokud budete chtít při převodu vozidla vyměnit  poničené značky nebo chcete vyměnit např. pražské značky  za středočeské aj. lze výměnu zařídit. Správní poplatek za výměnu značek na auto je 450,- Kč , na motocykl a přívěs 250,- Kč.

Vozidlo z bazaru bez českých dokladů

Některé české bazary prodávají dovezená vozidla ze zahraničí s původními doklady, pokud koupíte takovéto vozidlo jsou třeba všechny doklady  jako při dovozu vozu  viz. přihlášení dovezeného vozidla.

Převod vozidla uloženého v depozitu

Pokud máte vozidlo uložené v depozitu, můžete ho převést na nového majitele. Pro převod je třeba evidenční prohlídka nebo technická prohlídka ne starší než 1 rok. Značky zůstávají v depozitu úřadu, kde byly uloženy a nelze je vyzvednout jinde.


Převod vozidla potřebné doklady:

  • Originál  velkého technického průkazu ( neplatí pokud jste dělali nějaký úkon na registru vozidel po 1.1. 2024 více zde )
  • Originál malého technického průkazu (ORV, dříve OTP)
  • Úředně ověřený originál plné moci od bývalého vlastníka *
  • Úředně ověřený originál plné moci od nového vlastníka případně provozovatele pokud se bude zapisovat *
  • Evidenční nebo technická kontrola  –  platí 1 rok
  • Originál povinné ručení (zelená karta)
  • Platí se správní poplatek 800,- Kč

Doklady od kupujícího a prodávajícího

  • Lékaři – doklad o přidělení IČ z lékařské komory, advokáti – advokátní komory a pod.
  • Cizinec – ofocené povolení k pobytu. Bez povolení k pobytu nelze vozidlo na cizího státního příslušníka přihlásit a to i když má pronajatý byt, ale nemá povolení k pobytu.

* Ověřená plná moc není třeba, pokud se stávající vlastník nebo nový vlastník dostaví osobně.

Plná moc ke stažení na zastoupení na registru vozidel.

Přepis vozidla na Ukrajince, který má vízum o strpení

Bohužel zaregistrovat vozidlo na cizince ( Ukrajinského občana…), který má vízum o strpení pobytu nelze. Pokud, ale cizinec má zde v ČR zřízené živnostenské oprávnění – má IČ, může převést vozidlo s českými doklady na své IČ.

Témata článku: převod ojetého vozidla, převod vozidla uloženého v depozitu, zápis provozovatele, evidenční kontrola, Eko poplatek, výměna registračních značek

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.