Přihlášení vozidla ze zahraničí

Pro přihlášení vozidla ze zahraničí jsou třeba dvě návštěvy na registru vozidel. Žádost podáváme na úřad ihned, české doklady jsou většinou k vyzvednutí do 2 – 4 dní. 

Doklady k vozidlu

Při prodeji by Vám měl prodejce předat velký a malý technický průkaz k vozidlu. Některé země mají pouze jeden technický průkaz (např. Itálie). Pokud bude některý z technických průkazů chybět nemáte šanci vozidlo v ČR přihlásit.

Prodejce Vám může i předat COC list, což je v podstatě bližší popis vozidla.

Převozní značky

Převozní značky určené výhradně k převozu automobilu do místa registrace, mají platnost 10 dní a rozhodně neslouží jako náhrada SPZ. Převozní značka je jen jedna, je vytištěna na zeleném papíře, převozní číslo má 7 znaků a je na něm vyznačena platnost. Značka platí na území ČR a nesmí se sní vycestovat do zahraničí. Značku stačí vylepit za zadní sklo automobilu. Spolu se značkou by měl mít řidič vozidla u sebe původní doklady k vozidlu, doklady o prodeji a platné české povinné ručení.

Evidenční a technická prohlídka

Pokud při koupi vozidla původem z Evropské Unie, Švýcarska aj. obdržíte COC list a vozidlo není starší 4 let, stačí na STK udělat evidenční kontrolu. Pokud je vozidlo starší 4 let a máte COC list třeba udělat technickou prohlídku.

Pokud k vozidlu nemáte COC list nebo vozidlo nepochází z Evropské Unie je třeba udělat dovozovou technickou prohlídku. V některých případech po Vás technik na dopravním inspektorátu může požadovat návod k obsluze vozidla, pokud ho napíší na STK do specifikací dovozové technické.

Na stanici technické kontroly by vám podle dokladů, které jim předložíte měli udělat správnou verzi evidenční nebo technické prohlídky.

Nové vozidlo dovoz – platba DPH

Nájezd méně než 6.000 km a stáří do 6 měsíců od 1. registrace

U vozidla, které má najeto méně než 6.000 km a od jeho registrace v zahraničí uběhlo méně než 6 měsíců je třeba zaplatit DPH (musí být splněny obě podmínky, jinak se DPH neplatí). Podle evropského práva se na takové vozidlo nahlíží jako na nové.

Prodejce v zahraničí (EU) upozorněte, že chcete vozidlo registrovat v jiné zemi a DPH by Vám neměl účtovat. V České republice na příslušném finančním úřadě vyplníte Hlášení podle § 19 zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty a DPH doplatíte. Pro přihlášení na registru vozidel k ostatním dokladům ještě předložíte potvrzené Hlášení. Hlášení pro finanční úřad najdete na tomto odkazu zde.

U vozidla se zahraničními doklady zakoupeného od prodejce v ČR stačí na přihlášení předložit fakturu, kde je vyčísleno DPH.

Pojištění vozidla

Před podáním žádosti o registraci vozidla, je třeba vozidlo dočasně pojistit na VIN číslo. Vozidlo nelze registrovat dříve než je platnost pojištění. Po obdržení českých dokladů k vozidlu a registračních značek na pojišťovnu nahlaste registrační značku SPZ, od pojišťovny dostanete novou zelenou kartu s platnou registrační značkou.

Formuláře

Pro registraci vozidla ze zahraničí je třeba vyplnit formulář „Žádost o zápis silničního vozidla do registru silničních vozidel„.

Přihlášení auta z dovozu potřebné doklady:

  • Originál technické průkazy – odhlášené + COC list (pokud je)
  • Originál povinné ručení (zelená karta)
  • Protokol o technické kontrole, technický protokol – případně evidenční kontrola ( pokud je COC list a vozidlo není starší 4 let)
  • Úředně ověřený originál plné moci od nového vlastníka *
  • Při registraci vozidla se hradí správní poplatek 800 Kč, motocykl  a přívěs do 750 kg – 500 Kč, přívěs nad 750 kg – 700 Kč
  • pokud na sebe registruje vozidlo cizinec – ofocené povolení k pobytu 

* Ověřená plná moc není třeba, pokud se stávající vlastník nebo nový vlastník dostaví osobně.

Plná moc ke stažení na zastoupení na registru vozidel.

Zápis tažného zařízení bez štítku

U vozidla dovezeného ze zahraničí pokud Vám na STK zjistí, že chybí štítek k tažnému zařízení, je třeba poptat u zastoupení vozidla dané značky (Ford, Kia apod.) v ČR zda autorizovaný prodejce vozidlo prodal s tažným zařízením. Informaci je zastoupení vozidla schopno zjistit na základě VIN.

Zastoupení poté vydá prohlášení a pokud je tažné zařízení od autorizovaného prodejce zadá skutečnost do registru STK – CIS. Poté již je možno na registru vozidel tažné zařízení zapsat. Chybějící štítek je třeba sehnat nový do další technické prohlídky. Buď můžete požádat o štítek zastoupení značky a nebo pokud víte jak má vypadat nechat si štítek vyrobit sami.

Dovoz starších vozidel

U starších vozidel, které neplní emisní normy je třeba uhradit Eko poplatek.

Pozor na některá vozidla z východního Německa (NDR) pokud mají stále původní doklady nepůjde přihlásit. Německo po sjednocení měnilo všechny doklady z východního Německa a původní doklady z NDR jsou neplatné.

Dovoz vozidla s pravostranným řízením

Pro schválení způsobilosti pro provoz na českých pozemních komunikacích je potřeba kromě technické prohlídky zařídit schválení od akreditované zkušební laboratoře.

Dovoz vozidla ze Slovenska

Slováci nemají v technickém průkazu uvedený rozchod kol, proto pokud děláte dovozovou STK, je potřeba aby byl rozchod v protokolu z STK uveden.

Registrace dovezeného vozidla na Ukrajince, který má vízum o strpení

Bohužel zaregistrovat vozidlo na cizince ( Ukrajinského občana…), který má vízum o strpení pobytu nelze. Pokud, ale cizinec má zde v ČR zřízené živnostenské oprávnění – má IČ, může zaregistrovat dovezené vozidlo na své IČ.

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.