Zelená karta může být bílá

Od 1. července 2020 zelená karta, která slouží k doložení platného pojištění vozidla (pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla – povinného ručení) může být bílá. Dohodly se na tom státy Evropského hospodářského prostoru a další země, kde uzavřené povinné ručení platí. Název zelená karta zůstává, protože je to takto uvedeno v zákoně.

Zelenou kartu si můžete sami vytisknout

Zelenou kartu si tedy můžete jednoduše vytisknout na bílý papír a nemusíte ji mít vytištěnou na zeleném papíře. Většina pojišťoven již tedy zelenou kartu neposílá do schránky a volí elektronickou cestu a zelenou kartu Vám pošle jako soubor PDF.

Od roku 2022 zelená karta i v elektronické podobě

Od roku 2022 lze mít zelenou kartu uloženou v elektronické podobě nebo v mobilní aplikaci Vaší pojišťovny.  Ministerstvo financí vydalo stanovisko, podle kterého lze zelenou kartu předložit na displeji mobilního telefonu. Zákon podle § 17 odst. 1 zákona č.168/1999 Sb. o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla totiž neuvádí, že zelená karta by měla být ke kontrole předložena policii ČR výhradně v listinné podobě. Toto platí pro Českou republiku, v zahraničí raději mějte zelenou kartu vytištěnou.

Nadále platí povinnost mít platnou zelenou kartu při sobě (elektronickou nebo vytištěnou), abyste mohli policejní kontrole prokázat, že máte zaplacené pojištění vozidla. Pokud byste kartu u sebe neměli, policista vám za přestupek může uložit pokutu až 3 000 korun.

Kde zelená karta platí?

Územní platnost, kde pojištění platí je vypsána na zelené kartě. Pokud tedy jedete s vozidlem do země, kde vaše pojištění neplatí je třeba si předem sjednat místní pojištění.

Dočasná zelená karta

Při uzavření pojistné smlouvy někdy posílají pojišťovny takzvané dočasné zelené karty s platností např. na jeden měsíc. Jakmile své povinné ručení uhradíte, pojišťovna vám pošle novou zelenou kartu s platností jeden rok. Dočasná karta vypadá úplně stejně jako zelená karta roční.

Kdy si vzít zelenou kartu na registr vozidel?

Doposud registry vozidel uznávaly pouze zelenou kartu vytištěnou na zeleném papíře. Nově lze tedy od 1.7.2020 při úkonech na registru vozidel doložit platnou zelenou kartu na bílém papíře. Obecně lze říci, že kartu předkládáte při změně vlastníka nebo provozovatele. Pozor registry vozidel ve většině případů akceptují pouze vytištěnou zelenou (bílou) kartu.

Zelená karta je tedy třeba při:

  • převodu vozidla na nového majitele
  • zápisu provozovatele
  • ukončení leasingu – převodu na bývalého nájemce (provozovatele)
  • vývozu vozidla do zahraničí
  • registraci nového vozidla
  • registraci dovezeného vozidla ze zahraničí.
  • ukončení vyřazení vozidla ( vyzvednutí značek z depozitu )

Rádi Vám ušetříme čas a nervy ve frontách na registru vozidel. Pro objednávku zprostředkovatelských služeb volejte na Tel: (+420) 735 549 582 nebo pište na info@spzsluzby.cz  

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.