Převod ojetého vozidla

Převod vozidla. Od roku 2015 tzv. polopřevod, který znamenal odhlášení vozidla a následné přihlášení na nového majitele, již není možný. Rovnou se provádí pouze převod vozidla na nového majitele a to nejen v místě bydliště (sídla), ale na kterémkoliv úřadu s rozšířenou působností v ČR. Převod vozu by jste měli dle zákona uskutečnit do 10 dnů.

Pokud spolu s kupujícím nepůjdete na úřad, při prodeji vozidla doporučujeme prodávajícímu vyžádat si od kupujícího ověřenou plnou moc a celý převod si sám ohlídat. Mnoho prodávajících dělá chybu, že své doklady předá kupujícímu a později zjistí, že k převodu vozidla nedošlo. To je zvláště problematické v případě zahraničních kupujících, kteří s vozidlem odjedou z republiky.

Vozidlo bez evidenční kontroly nepřevedete, neuděláte vývoz a Vám zůstane povinnost hradit povinné ručení. Nebo když vozidlo prodáte na náhradní díly, bez protokolu o ekologické likvidaci nelze provést zánik vozidla.


Zajistíme převod vozidla

Nechcete stát frontu na úřadě? Vše za Vás na registru vozidel zařídíme.


Evidenční kontrola

Před návštěvou dopravního inspektorátu je třeba zajistit evidenční prohlídku na stanici technické kontroly. Evidenční kontrola v podstatě spočívá v ověření VIN vozidla podle technického průkazu a dalších parametrů ( jako je barva vozidla apod.). V případě, že jste byli s vozidlem v nedávné době na technické prohlídce vozidla, místo evidenční prohlídky můžete předložit protokol o technické prohlídce. U obou typů prohlídek však platí, že nesmí být starší než 1 rok.

EKO poplatek

U starších vozidel se starou emisní normou ( EURO 0,1,2,3 ) může převod zahrnovat tzv. EKO poplatek (Poplatek na podporu sběru, zpracování, využití a odstranění vybraného autovraku). Ekodaň se platí u každého automobilu pouze jednou. Pokud vozidlo nesplňuje emisní normu (většinou se to týká vozidel vyrobených do roku 2000), je povinností nového majitele na registru vozidel EKO poplatek zaplatit. Od poplatku jsou osvobozeny pouze osoby ZTP. Poplatek se pohybuje v rozmezí 3 – 10 tisíc. Na příslušném registru vozidel se provede zápis o zaplacení EKO poplatku do technického průkazu. EKO poplatek také nehradí přímý dědic, při následném prodeji, ale již nový kupující poplatek plně hradí.

Zápis provozovatele vozidla

Pokud máte vozidlo na leasing, zapisuje se leasingová společnost jako vlastník. U vozidel na úvěr se úvěrová společnost nezapisuje, pokud není ve smlouvě stanoveno jinak.

Formuláře přepis vozidla

Pro přepis vozidla se na úřadě vypisuje formulář “Žádost o zápis změny vlastníka nebo provozovatele silničního vozidla”. Po úspěšném provedení přepisu vozidla je důležité, aby si původní majitel zajistil odhlášení pojistky u své pojišťovny. K tomuto účelu doporučujeme ofotit si technický průkaz vozidla se záznamem o novém majiteli. Ofotografovaný průkaz pak doručte na pojišťovnu elektronicky, osobně nebo jej zašlete poštou.

Výměna registračních značek SPZ

Při přepsání motorového vozidla na nového majitele zůstávají původní značky zachovány. Pokud však nový vlastník požaduje při převodu vozidla vyměnit poničené značky nebo chce vyměnit např. pražské značky za středočeské aj. lze výměnu zařídit. Správní poplatek za výměnu značek na auto je 450,- Kč , na motocykl a přívěs 250,- Kč.

Vozidlo z bazaru bez českých dokladů

Některé české bazary prodávají dovezená vozidla ze zahraničí s původními doklady, pokud koupíte takovéto vozidlo jsou třeba všechny doklady  jako při dovozu vozu  viz. přihlášení dovezeného vozidla.

Převod vozidla uloženého v depozitu

Pokud máte vozidlo uložené v depozitu, můžete ho převést na nového majitele. Pro převod je třeba evidenční prohlídka nebo technická prohlídka ne starší než 1 rok. Značky zůstávají v depozitu úřadu, kde byly uloženy a nelze je vyzvednout jinde.


Převod vozidla potřebné doklady:

  • Originál  velkého technického průkazu – pokud máte
  • Originál malého technického průkazu (ORV, dříve OTP)
  • Úředně ověřený originál plné moci od bývalého vlastníka *
  • Úředně ověřený originál plné moci od nového vlastníka případně provozovatele pokud se bude zapisovat *
  • Platná zelená karta
  • Evidenční kontrola nebo technická kontrola ne starší než 1 rok
  • Správní poplatek motocykl 300 – 500 Kč dle obsahu, auto 800 Kč, přípojný vozík 500-700 Kč dle hmotnosti – hradí se na místě

Další doklady od kupujícího a prodávajícího

  • Lékaři – doklad o přidělení IČ z lékařské komory.
  • Advokáti – výpis z advokátní komory
  • Firma – výpis z obchodního rejstříku
  • Cizinec – ofocené povolení k pobytu. Bez povolení k pobytu nelze vozidlo na cizího státního příslušníka přihlásit a to i když má pronajatý byt, ale nemá povolení k pobytu. Nelze přihlásit vozidlo na vízum o strpení.

* Ověřená plná moc není třeba, pokud se stávající vlastník nebo nový vlastník dostaví osobně.

Plná moc ke stažení na zastoupení na registru vozidel.

Přepis vozidla na Ukrajince, který má vízum o strpení

Bohužel zaregistrovat vozidlo na cizince ( Ukrajinského občana…), který má vízum o strpení pobytu nelze. Pokud, ale cizinec má zde v ČR zřízené živnostenské oprávnění – má IČ, může převést vozidlo s českými doklady na své IČ.

Témata článku: převod ojetého vozidla, převod vozidla uloženého v depozitu, zápis provozovatele, evidenční kontrola, Eko poplatek, výměna registračních značek

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.